Rejestracja:

509 333 066

Leczenie kanałowe (endodoncja) w mikroskopie

 

Endodoncja (leczenie kanałowe) to skomplikowany proces, którego celem jest leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Miazga znajduje się pod warstwą szkliwa i zębiny, zarówno w części koronowej zęba, jak i w systemie korzeniowym. 

 

Procedura leczenia endodontycznego ma za zadanie całkowicie usunąć chorobowo zmienioną miazgę z komory oraz kanałów zęba, a następnie zapewnić szczelne wypełnienie biozgodnym materiałem. 

 

Prawidłowe leczenie kanałowe jest niezwykle istotne, gdyż jakakolwiek niedokładność może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego kości w okolicy wierzchołkowej korzenia zęba. Takie zmiany to poważne zagrożenie dla całego organizmu, ponieważ ich konsekwencją mogą być liczne choroby odogniskowe, a więc zapalenie stawów, nerek, nerwu wzrokowego, wsierdzia czy zastawek serca. Wszelkie nieprawidłowości w leczeniu endodontycznym mogą też spowodować konieczność usunięcia (ekstrakcji) zęba. 

 

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, jest całkowicie bezbolesne, zaś wyleczony ząb najczęściej pozostaje w jamie ustnej jeszcze bardzo długo, nie dając żadnych niepożądanych objawów. 

 

System kanałowy zębów jest niezwykle złożony, a co za tym idzie cały proces leczenia powinien odbywać się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Dlatego precyzyjne leczenie kanałowe przeprowadzam zawsze pod mikroskopem z wykorzystaniem koferdamu, endometru, mikrosilnika endodontycznego, bezpiecznych narzędzi rotacyjnych oraz instrumentów ultradźwiękowych, systemu B oraz obtury. Podczas leczenia kanałowego stosowana jest też radiowizjografia cyfrowa, która zapewnia minimalną dawkę promieniowania. 

 

Leczenie w mikroskopie w wielu przypadkach okazuje się koniecznością, gdy mamy do czynienia z martwymi zębami, wcześniej leczonymi metodami konwencjonalnymi. Powtórne leczenie kanałowe, czyli tzw. reendo, ma za zadanie usunąć w takiej sytuacji zmiany zapalne powstałe w kości, wokół korzeni takich zębów. Zabieg taki jest bardziej skomplikowany, ponieważ polega na usunięciu poprzednich wypełnień z kanałów, a często też złamanych narzędzi blokujących kanał. W wielu przypadkach konieczne jest również udrożnienie zobliterowanych (zarośniętych) kanałów. 

 

Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu to moja specjalność od 2004 roku. Nowoczesny mikroskop zabiegowy gwarantuje precyzję działań wspartą dużym powiększeniem i optymalnym, koaksjalnym oświetleniem pola operacyjnego. Często podejmuję się leczenia w niezwykle długich i wąskich przestrzeniach kanałów korzeniowych o nieregularnym przebiegu, a umożliwia to właśnie wysoka jakość optyki i idealne warunki oświetleniowe. 

 

Jako doświadczony endodonta, dążę do maksymalnej redukcji liczby wizyt potrzebnych do osiągnięcia oczekiwanego efektu leczniczego. W ten sposób ograniczona jest możliwość wtórnego infekowania systemu kanałowego przez bakterie pochodzące z jamy ustnej. Najlepszym rozwiązaniem, oszczędzającym czas, a także zmniejszającym prawdopodobieństwo ewentualnych powikłań między wizytami, jest leczenie jednoseansowe, wtedy całe leczenie endodontyczne ma miejsce podczas jednej wizyty. 

 

Koszty leczenia endodontycznego uzależnione są głównie od stopnia złożoności systemu korzeniowego zębów, który bezpośrednio przekłada się na stopień trudności zabiegu. Złożony system korzeniowy wymaga zarówno większego nakładu środków leczniczych, jak i czasu. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że leczenie endodontyczne i zachowanie własnego zęba to o wiele niższy koszt niż ekstrakcja i konieczność późniejszego uzupełnienia luki rozwiązaniem implantologicznym czy protetycznym. 

 

Serdecznie zapraszam Pacjentów z Poznania i nie tylko, wszystkim zapewniam najwyższą jakość leczenia endodontycznego, dzięki której można uratować większość zębów, unikając bólu, ekstrakcji i wielu innych przykrych powikłań.

 

stomatologia estetyczna poznańendo3endo4endo6endo5

 

 

 

Protetyka stomatologiczna 

 

Protetyka zębów to dziedzina zajmująca się uzupełnianiem pojedynczych oraz mnogich braków w uzębieniu, a także odtwarzaniem właściwego układu zębów oraz przywracaniem estetyki, jak i sprawności funkcjonowania narządu żucia. 

 

Proponuję Państwu nowoczesne i skuteczne rozwiązania:

• implanty, korony i mosty na implantach (więcej w punkcie Implantologia);

• korony/mosty na podbudowie metalowej, licowane porcelaną – trwałe i estetyczne uzupełnienia, wzmacniają strukturę uszkodzonych zębów, konieczne jest tu oszlifowanie zęba;

• korony/mosty pełnoceramiczne – pozwalają na odtworzenie utraconych albo zniszczonych koron zębów, bardzo naturalne i estetyczne;

• wkłady koronowo-korzeniowe – odbudowanie korony zęba, który został zniszczony do poziomu dziąsła lub uległ złamaniu;

• inlay/onlay – alternatywa dla tradycyjnej plomby, technik dentystyczny wykonuje go na podstawie wycisku wypreparowanego zęba. Onlay/inlay wykorzystywany jest przy dużych brakach tkanek zęba po leczeniu próchnicy lub po leczeniu kanałowym;

• protezy szkieletowe - nowoczesne ruchome (wyjmowane) uzupełnienie protetyczne.

 

Dzięki oparciu o błonę śluzową, dziąsła i zęby ograniczone jest ryzyko zaniku dziąseł i kości. Proteza szkieletowa składa się z metalowej bazy oraz elementów odbudowujących zęby i podłoże wykonanych z akrylu.

 

 

Implantologia

 

Implanty dentystyczne to rozwiązanie, które ma dużą przewagę wobec tradycyjnych koron i mostów. 

Dlaczego warto zainwestować w implanty? 

  • implanty pod względem wyglądu, funkcjonowania i subiektywnych odczuć doskonale imitują prawdziwe zęby, 
  • nie ma konieczności szlifowania zdrowych zębów, by założyć implanty, 
  • implanty dentystyczne są zakotwiczone w kości szczęki, co stymuluje tkankę kostną oraz dziąsła, Pacjent uzyskuje dobry, estetyczny rezultat, zachowany jest też kształt twarzy, 
  • nie są tu wykorzystywane żadne kleje do utrzymania uzupełnienia we właściwym miejscu, 
  • nie występuje żaden dyskomfort czy uczucie niepewności powiązane ze źle dopasowanymi, luźnymi protezami., 
  • implanty dentystyczne to stabilne i stałe sztuczne zęby.

 

Naturalne rozwiązanie 

 

2

 

Wykorzystuję system implantologiczny Astra Tech Implant SystemTM, który działa zgodnie z naturą, wspomagając proces gojenia. Długotrwały i estetyczny rezultat możliwy jest jedynie dzięki zdrowym dziąsłom i zachowanej kości, kiedy naturalne procesy zachodzą bez przeszkód. Astra Tech Implant SystemTM to harmonijny system uwzględniający funkcjonalność, estetykę i biologię – to połączenie to Astra Tech BioManagement ComplexTM.

Astra Tech BioManagement ComplexTM to unikalne rozwiązanie opierające się o:

OsseoSpeedTM – zapewnia więcej kości w krótszym czasie

MicroThreadTM – czyli biomechaniczna stymulacja kości

Conical Seal DesignTM – gwarantujący trwałe i stabilne dopasowanie

Connective ContourTM – daje większy obszar kontaktu z tkanką miękką

 

 

Stomatologia estetyczna

 

Stomatologia estetyczna to odbudowa utraconych tkanek zęba. Wykorzystuje się tu nowoczesne materiały oraz techniki, uzyskując efekt maksymalnie imitujący naturalny wygląd i kolor zęba.

 

W stomatologii estetycznej wykorzystywane są materiały kompozytowe lub uzupełnienia protetyczne, które umożliwiają odbudowę zębów i przywrócenie pięknego uśmiechu. 

 

W moim gabinecie w Poznaniu stosuję materiały kompozytowe najnowszej generacji, a także odpowiednie sposoby preparacji zęba. Wykorzystuję też technikę wielowarstwowego nakładania materiałów o zróżnicowanej przezierności i odcieniach, tak by osiągnąć oczekiwany efekt. 

 

Stomatologia estetyczna to pełen zakres leczenia, od pojedynczych braków do kompleksowej odbudowy całego uzębienia. Każdego Pacjenta traktuję w pełni indywidualnie i z należytą uwagą, gdyż dowolna odbudowa to proces ściśle powiązany z kształtem i kolorystyką całego uzębienia, a także rysami twarzy i typem karnacji. Wespół z renomowanymi laboratoriami dentystycznymi za każdym razem staramy się sprostać oczekiwaniom Pacjenta.

Krystian Szumiński - ZnanyLekarz.pl